Skip to content

Tell Me Again Our Prices Are Too High

July 2, 2014

OLYMPUS DIGITAL CAMERAI wish I had a dollar for every time I hear someone say “the prices seem a little high”. The different format we use can be a stumbling block, but only with those who don’t understand what they’re REALLY paying for food!

Many look at a $1,000 or $2,000 farm share and say “I’ll never eat that much.” Even a $500 one or trial at $100 sounds like a lot. Looking at the total not the value is deceptive. Perhaps we should spell it out better. When someone gets a farm share, they pay a flat fee and what’s available comes out of that like an advance credit card?

I recently saw a photo from a friend visiting California at a farmer’s market of heirloom tomatoes for $3.99 per pound. Ours are 2/$5 – that’s two tomatoes for $5, and if a pound a piece that’s a lot cheaper!

Then today I see this:

I bought a Spaghetti Squash at Walmart last night. I paid $1.38 per pound which ended up being $6.98 for ONE squash.

Our cost for straight from the garden spaghetti squash…$3. Peppers are equally a good deal. Then there’s things like our melons which grocery stores often don’t have. There’s the ability to know where and how the food is raised. There’s the variety of egg shell OLYMPUS DIGITAL CAMERAcolors, and the ability to have a say in what you get, just like the store. I keep thinking of the mantra I made into a poster. Love him or hate him, Joel Salatin is right on in this – people pay for what they value.

It’s frustrating to hear people say it’s “too expensive to eat healthy” and how costs are so high – but alternatives are there folks!  It’s as if people WANT to spend $7 for a squash, and a badge of honor to pay more for less. Some say raise prices to suit. I set prices at fair – based on costs of production. If that’s lower than some then you get a great deal…but it seems stuck between “elite shoppers” WANTING to spend more and those wanting bottom dollar. I prefer to keep it reasonable…and if someone WANTS to pay more, well we accept tips and sponsorships! Really!

For those wanting reasonable costs, buying direct, please check out our website!. Pass along our site to someone interested in alternatives. If buying at the store is an honest choice, fine…make that choice. But understand it’s not the cheapest, especially as food costs rise.

I say often many don’t want food choices. Those that do, they are out here…make them!

Advertisements
2 Comments leave one →
  1. July 2, 2014 2:23 PM

    It irritates me when people complain about the costs of fresh foods, but pay $4 for a bag of chips or $15 for a pizza. Not that I don’t think those things are tasty, but fresh food can be made in to multiple meals while being healthy. Farmers markets around us are vey affordable compared to processed foods.

    • July 2, 2014 4:02 PM

      So often it’s like if it’s not expensive it must not be good. I would feel like I’m gouging someone to charge $7 for a squash or $10 per pound for ground meat – but if someone really wants to pay that, I’d sure take it and be thankful! I try to price things fairly, and sometimes that’s difficult! Thanks for stopping by

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: